Ogród Zoologiczny we Wrocławiu powitał nowych mieszkańców. W Afrykarium można już oglądać rodzinę wiewiórek przylądkowych – sześcioletnią samicę oraz dwójkę jej młodych, które przyjechały z holenderskiego Rotterdamu.
Wiewiórki przylądkowe, nazywane również afrowiórkami namibijskimi, w naturalnym środowisku zamieszkują tereny Afryki Południowej, głównie Namibię i Republikę Południowej Afryki. Trójka zwierząt, która trafiła do wrocławskiego zoo, pochodzi jednak z ogrodu zoologicznego w Rotterdamie. Rodzinę tworzy sześcioletnia matka oraz jej dwoje dzieci – samiec i samica, które nie ukończyły jeszcze dwóch lat.
Według Moniki Górskiej, brygadzistki Sekcji Małych Ssaków ZOO Wrocław, początki adaptacji przebiegały spokojnie. „Na początku wiewiórki były nieco nieśmiałe i ostrożnie badały nowy teren. Nadal trzymają się razem, ale są już nieco śmielsze i robią swoje 'porządki'” – podaje oficjalna strona wrocławskiego zoo.
Charakterystyka gatunku
Wiewiórka przylądkowa wyróżnia się charakterystyczną biało-brązową pręgą biegnącą wzdłuż boku ciała oraz wydłużonym ogonem. Zwierzęta te prowadzą dzienny tryb życia, opuszczając swoje nory zazwyczaj o świcie.

Wiewiórki przylądkowe żyją w specyficznej strukturze społecznej. Samice tworzą grupy liczące do czterech osobników wraz z potomstwem. Samce natomiast organizują się w odrębne grupy, które mogą liczyć nawet do 19 osobników, w których panuje ścisła hierarchia. Gatunek ten nie tworzy stałych par.
Komunikacja między osobnikami odbywa się przede wszystkim za pomocą głosu. System dźwięków alarmowych służy do ostrzegania przed niebezpieczeństwem i charakteryzuje się różnym natężeniem w zależności od stopnia zagrożenia. Młode wiewiórki podczas zabawy wydają natomiast ćwierkające odgłosy.
Podstawę diety wiewiórek przylądkowych stanowią bulwy, trawy, zioła, nasiona oraz owady. Co istotne, większość potrzebnej wody pozyskują bezpośrednio z pożywienia. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków wiewiórek, przedstawiciele tego gatunku nie gromadzą zapasów żywności.
Ekspozycja w Afrykarium
Nowych mieszkańców można oglądać na wybiegu w części Afrykarium poświęconej Afryce Wschodniej, w rejonie ekspozycji najmniejszych antylop świata – dikdików. Wiewiórki dzielą przestrzeń z mrównikami, które jednak ze względu na nocny tryb życia rzadko są widoczne w godzinach otwarcia zoo dla zwiedzających.
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym mieszka już inny przedstawiciel tego gatunku – samiec o imieniu Macho. Obecnie jest on jednak jeszcze oddzielony od nowo przybyłej trójki zwierząt.
Przyjazd wiewiórek przylądkowych wpisuje się w szerszą listę wzbogacień zasobów zoo. Jak wynika z oficjalnego podsumowania opublikowanego przez ZOO Wrocław, w 2025 roku do ewidencji małych ssaków dopisano także sorkonosa czarno-rdzawego oraz nowy gatunek – lemury wari czarno-białe opasane.
Źródła:
- ZOO Wrocław – Urodziły się i przyjechały w tym roku (31.12.2025): https://zoo.wroclaw.pl/urodzily-sie-i-przyjechaly-w-tym-roku/
- ZOO Wrocław – Wiewiórka przylądkowa: https://zoo.wroclaw.pl/zwierzeta/wiewiorka-przyladkowa/
- ZOO Wrocław – Nowe wiewiórki przylądkowe w Afrykarium https://zoo.wroclaw.pl/nowe-wiewiorki-przyladkowe-w-afrykarium/
Foto:
- ZOO Wrocław
- B2BData.pl
© Kliknij i sprawdź naszą ofertę licencji na wykorzystanie tekstu






